3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα υιοθέτησης ενός πιο δραστήριου τρόπου ζωής των παιδιών και εφήβων και στην προσπάθεια να παρακινήσει τους μαθητές να συμμετάσχουν σε οποιοδήποτε είδος φυσικής δραστηριότητας με απώτερο στόχο τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης, την καλλιέργεια ή/και ενίσχυση της ευεξίας, υιοθέτησε φέτος το σύνθημα της Μαθητιάδας ως λογότυπο της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού (143571/Γ4/10-9-2014 Υ.Α.) για το τρέχον έτος 2016-2017 :

«Νοιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

Ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ορίστηκε η Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016.

Τη μέρα αυτή υλοποιήθηκαν αθλητικές και άλλες δραστηριότητες οι οποίες αποφασίστηκαν  από τους Συλλόγους Διδασκόντων και πραγματοποιήθηκαν εντός σχολικού ωραρίου.

Κάντε κλικ στο παρακάτω βίντεο για να δείτε μια παρουσίαση των δραστηριοτήτων που έγιναν στο σχολείο μας τη μέρα αυτή.

Μπορείτε επίσης να κάνετε κλικ εδώ για να διαβάσετε μια αναλυτική περιγραφή των δραστηριοτήτων αυτών.