1

Στις  13-11-2017 καθηγητές και καθηγήτριες του Γυμνασίου και του Λυκείου Περάματος  επιμορφώθηκαν από Διασώστες και Ιατρό του ΕΚΑΒ  ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΟΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΗ ΑΝΑΖΟΩΓΟΝΗΣΗ.

Η επιμόρφωση διάρκειας 5ώρου είχε σαν στόχο την   πρακτική εκπαίδευση και την πιστοποίηση των εκπαιδευτικών των δύο Σχολείων στις πρώτες βοήθειες και πραγματοποιήθηκε εκτός ωρών διδασκαλίας στο αμφιθέατρο του Λυκείου Περάματος.

Ευχαριστούμε θερμά για τις γνώσεις  που μας μετέδωσαν :

Τον Κο Λέκκα Μανώλη Υπεύθυνο Εκπαίδευσης Ρεθύμνου – Διασώστη του ΕΚΑΒ

Τον Κο Ανδρέα Βουρβαχάκη Εκπαιδευτή – Διασώστη του ΕΚΑΒ

Την Ιατρό Ζωή Μάρκου Επιμελήτρια- Χειρουργό του ΕΚΑΒ

Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων Έτους 2016-17

Τα προγράμματα που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2016-17 ήταν:

Αγωγής Υγείας

1.       « Το φασισμό βαθιά κατάλαβέ τον . Δεν θα πεθάνεις μόνο, τσάκισέ τον! Μπέρτολτ Μπρεχτ»  :

Το πρόγραμμα ανέλαβε η εκπαιδευτικός Νικολάου Δέσποινα, κλάδου ΠΕ02.

2.       «Οι μαθητές ως συνερευνητές στην εκπαίδευση » .

Το πρόγραμμα ανέλαβε ο εκπαιδευτικός Κωνσταντίνος Σιπητάνος , κλάδου ΠΕ02.

Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί: Αφροδίτη Κατσούλα (ΠΕ02), Καλλιόπη Κωσταριδάκη (ΠΕ02).

Πολιτιστικών Θεμάτων

1.     «Ανακαλύπτω το αρχαίο θέατρο»

Το πρόγραμμα ανέλαβε η εκπαιδευτικός Αφροδίτη Κατσούλα , κλάδου ΠΕ02.

Συμμετείχαν  οι εκπαιδευτικοί Μαρία Λαγουδάκη (ΠΕ19)  και Μιχαήλ Φωτάκης (ΠΕ17.01).

2.     «Μ΄ ένα βιβλίο αγκαλιά» :

Το πρόγραμμα ανέλαβε η κ. Καλλιόπη Κωσταριδάκη , κλάδου ΠΕ02.

Συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί :  Σιπητάνος Κωνσταντίνος ( ΠΕ02) , Λαγουδάκη Μαρία (ΠΕ19).

Έγκριση διατροφικών συστάσεων για γενικό πληθυσμό και ειδικές πληθυσμιακές ομάδες

Η Δ/νση Δημόσιας Υγείας, στις αρμοδιότητες της οποίας συμπεριλαμβάνεται, μεταξύ άλλων, η μελέτη, ο προγραμματισμός, η παρακολούθηση εφαρμογής και η αξιολόγηση των προγραμμάτων προστασίας και πρόληψης του γενικού πληθυσμού και των ειδικών πληθυσμιακών ομάδων σε θέματα διατροφής, ενημερώνει με εγκύκλιό της για θέματα βελτίωσης των διατροφικών συνηθειών του πληθυσμού.

Έπειτα από εισήγηση της Εθνικής Επιτροπής Διατροφικής Πολιτικής, το Υπουργείο Υγείας υιοθετεί τις διατροφικές συστάσεις για γενικό πληθυσμό και για ειδικές πληθυσμιακές ομάδες, όπως αυτές διαμορφώθηκαν στα πλαίσια του έργου ΕΣΠΑ "ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΕΥΡΕΙΑ ΔΙΑΧΥΣΗ ΓΕΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΟΔΗΓΩΝ - ΕΥ ΔΙΑ…ΤΡΟΦΗΝ".

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε τα σχετικά αρχεία.

1η Μαθητιάδα Κρήτης

Συμμετοχή και  διακρίσεις  στην

1η Περιφερειακή Μαθητιάδα Κρήτης

Στo πλαίσιo της 1ης Περιφερειακής Μαθητιάδας Κρήτης με τίτλο

«Χωρίς το φόβο της αποτυχίας … και το άγχος της νίκης…»

που πραγματοποιήθηκε στο Παγκρήτιο Στάδιο 17-20 /10/ 2017 οι μαθητές– τριες του Γυμνασίου μας συμμετείχαν σε αγωνίσματα της 19ης Οκτωβρίου, όπου κατέλαβαν πολύ καλές θέσεις σε όλες τους τις συμμετοχές και έλαβαν σημαντικές διακρίσεις.

Συγκεκριμένα πήραν μέρος στα παρακάτω αγωνίσματα:

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

ΕΝΟΡΓΑΝΗ

ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

ΜΠΑΤΜΙΝΤΟΝ

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Και έλαβαν τις παρακάτω διακρίσεις:

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ:      ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ:    ΒΑΣΣΑΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

ΚΟΥΤΣΟΥΡΟΥΜΠΗ ΕΙΡΗΝΗ

Παράλληλα οι μαθητές-τριες της Γ΄τάξης  επισκέφτηκαν τη Μαθητιάδα και είχαν την ευκαιρία

να γνωρίσουν διαφορετικά αθλήματα

να συμμετάσχουν σε εργαστήρια και

να παρακολουθήσουν πολιτιστικά δρώμενα.

Ήταν πραγματικά μια εξαίρετη διδακτική επίσκεψη

και αξίζουν συγχαρητήρια στους Διοργανωτές της

και ιδιαίτερα  στον καθηγητή Φυσικής Αγωγής

του Γυμνασίου Περάματος Κο Κυριάκο Αμπατζίδη

και σε όλους τους αθλητές μας

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - ΚΑΤΑΛΗΨΗ

ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ

Την Τετάρτη 11.10.2017 οι μαθητές-τριες του Γ/σιου Περάματος έκαναν κατάληψη στο Γυμνάσιο τους με αιτήματα που αφορούν την έλλειψη διδακτικού Προσωπικού στο Σχολείο τους και κυρίως κτηριακά προβλήματα.

Τα αιτήματα διαμορφώθηκαν ως εξής :

Έλλειψη Καθηγητών  σε τμήματα Γενικής Παιδείας και Ένταξης.

Δεν υπάρχει:

·       κλειστό Γυμναστήριο και αίθουσα Βιβλιοθήκης καθώς και αίθουσα προβολών και πολλαπλών χρήσεων.

·       αίθουσα του μαθήματος Ένταξης

·       στέγαστρο στο μεγάλο προαύλιο για όταν βρέχει

Να λυθεί το πρόβλημα των λιμναζόντων υδάτων, από το Δήμο, στο νότιο μέρος του Σχολείου γιατί γεμίζει λάσπες από τα νερά της βροχής.

Είναι απαραίτητες επιπλέον διδακτικές αίθουσες και αυτές που υπάρχουν ήδη είναι μικρές και αποπνικτικές.

Κατόπιν επικοινωνίας της Δ/νσης του Σχολείου με το Δ/ντή Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης κ. Α.Ταξάκη, ελήφθη η απάντηση ότι το Σχολείο θα στελεχωθεί άμεσα, με τις προσλήψεις της 10/10/2017 σε Αναπληρωτές.

Έπειτα  το 15μελές Συμβούλιο του Γυμνασίου επισκέφτηκε με τη Δ/ντρια και Εκπ/κούς του Σχολείου τον Δήμαρχο Μυλοποτάμου, κο Δ.Κόκκινο, προκειμένου να συζητήσουν τα θέματα που αφορούν το κτιριακό και για τα οποία είχε γίνει ήδη υπόμνημα στο Δήμο από τη Δ/νση .

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε  σε πολύ καλό κλίμα και η Δημοτική Αρχή δια στόματος του Κου Δημάρχου, ο οποίος είχε ήδη μελετήσει το υπόμνημα της Δ/νσης του Γυμνασίου και του Συλλόγου Εκπαιδευτικών , δεσμεύθηκε για τη δημιουργία δυο νέων αιθουσών καθώς και τη χρήση πολιτιστικού κέντρου στο Πέραμα για τις εκδηλώσεις του Γυμνασίου και επίσης  για την άμεση επισκευή στις υλικοτεχνικές  υποδομές που αφορούν την ασφαλή λειτουργία του Σχολείου.

Οι μαθητές -τριες και οι Εκπ/κοί του Σχολείου προσβλέπουν στην άμεση υλοποίηση των παραπάνω  έργων  για την ομαλή εξέλιξη της εκπαιδευτικής διαδικασίας στην τρέχουσα σχολική χρονιά και η κατάληψη έληξε.