Ημέρα για το Σύνδρομο Down

Στις 21 Μαρτίου οι μαθητές τμημάτων του γυμνασίου Περάματος ενημερώθηκαν για το σύνδρομο Down. Αναγνωρίσαμε χαρακτηριστικά των ατόμων με το σύνδρομο αυτό, ανακαλύψαμε ότι είναι δίπλα μας, ότι όλοι γνωρίζουμε άτομα με down που βρίσκονται είτε στον περίγυρο μας είτε στις οικογένειές μας.

Τα παιδιά έδειξαν ενδιαφέρον να μάθουν για τις δυσκολίες, τον τρόπο και το προσδόκιμο ζωής τους, τα εργασιακά και ακαδημαϊκά τους επιτεύγματα. Έπειτα, διαβάσαμε το ακόλουθο ποίημα του μικρού Marco, ενός μαθητή με σύνδρομο Down:

Ανταλλαγές

«Σου δίνω και μου δίνεις
αγάπη κι ελπίδες.
Μια λάμψη έχουν τα
μάτια
και σε μάτια αντανακλούν
αγάπη κι ελπίδες.
Η λάμψη φωτίζει τη
θάλασσα.
Δίνω μια και σπάω το γυαλί
και αγγίζω την καρδιά που χάλασα.
Κι όταν σπάσει το γυαλί,
ανακυκλώνεται η ζωή
και αυτό σημαίνει αγάπη.
Σου
 δίνω και μου δίνεις
αγάπη κι ελπίδες…»

Kαταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι αν και το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και ξεχωριστό, όλα τα παιδιά έχουν ανάγκη από αγάπη και ελπίδα για κάτι καλύτερο στη ζωή τους.

Τέλος, βγάλαμε τα παπούτσια μας, καθίσαμε κυκλικά και φωτογραφίσαμε τις διαφορετικές μας κάλτσες  για να δείξουμε με αυτό τον τρόπο ότι μια εικόνα με χρώμα είναι πιο όμορφη από μια μονόχρωμη•ότι η ίδια η ζωή μας είναι πιο ενδιαφέρουσα όταν γύρω μας υπάρχουν «διαφορετικοί» άνθρωποι που της δινουν ένα ξεχωριστό νόημα!

Παπαδουράκη Αγγελική

Φιλόλογος τμήματος ένταξης

Saturday the 20th. ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΥ ΚΡΗΤΗΣ - Διαχείριση Ιστοτόπου: Λαγουδάκη Μαρία ΠΕ19